Достапни линкови

Избор на нов претседател на Грција


Грчкиот парламент денеска ќе го избира новиот претседател на државата, а единствен кандидат е актуелниот претседател Каролос Папуљас. Согласно со уставот, претседателот на Грција се бира од парламентот во три круга. Доколку во рамките на таа процедура не биде избран шеф на државата, парламентот се распушта и се свикуваат нови избори. Претседателот може да биде избран во првиот круг, доколку добие поддршка од 200 од вкупно 300 пратеници во парламентот.
XS
SM
MD
LG