Достапни линкови

ЕУ ке набљудува како Грција ја стабилизира економијата


Грција целосно ќе го спроведува планот за стабилизација на економијата, изјави денеска грчкиот премиер Јоргос Папандреу откако Европската унија предупреди дека внимателно ќе набљудува како Атина ги исполнува предложените мерки. Папандреу најави дека во идните три години Грција ќе си ги поправи грешките.
Економистот Џозеф Стиглиц, добитник на Нобеловата награда, на прес-конференција во Атина, истакна дека Грција како мала држава во Европа не би можела сама да се справи со финансиските проблеми.
XS
SM
MD
LG