Достапни линкови

Харашти загрижен за слободата на медиумите во Узбекистан


Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите , Миклош Харашти изјави дека е загрижен поради константното малтретирање на новинарите во Узбекистан. Харашти додаде му испратил писмо на министерот за надворешни работи, Владимир Норов , во кое го потсетува и на предходните два случаи кога биле затворени двајца новинари , вклучувајќки го и новинарот на Радио Слободна Европа од сервисот на Узбекистан, Солјон Абдуракматов.

.
XS
SM
MD
LG