Достапни линкови

Иванов и Стуб разговараа за македонско грчкиот спор


Македонскиот претседател , Ѓорѓи Иванов, денеска се сретна со финскиот министер за надворешни работи, Александар Стуб. Иванов го запозна финскиот министер со случувањата во процесот на решавање на проблемот со името. Тој во разговорот истакнал дека Македонија конструктивно учествува во процесот и доколку Грција се придржува до меѓународното право, принципи и резолуциите на Обединетите Нации до решение може да се дојде. Министерот Стуб изразил задоволство за конструктивност на Македонија во преговарачкиот процес и евро- атланските интеграции.
XS
SM
MD
LG