Достапни линкови

Сорос го повика Казахстан да го ослободи новинарот Жовиц


Фондацијата на милијардерот Џорџ Сорос за промоција на демократско владеење ја повика владата во Казахстан да го ослободи новинарот Евгениј Жовиц познат критичар на владата и активист за човекови права. Тој е осуден на повеке години во затвор поради лански сообраќаен инцидент. Според неговите подржувачи станува збор за политички мотивиран судски процес.
XS
SM
MD
LG