Достапни линкови

Помирување во Авганистан - Карзаи по подршка во Саудиска Арабија


Авганистанскиот Претседател Хамид Карзаи денеска престојува во Саудиска Арабија од која бара подршка за помирување со умерените талибанци. Карзаи за ова доби подршка на минатонеделната меѓународна конференција во Лондон. Саудисска Арабија, Пакистан и Обединетите Арапски емирати беа единствените држави кои од 1996 – 2001 ја признаа талибанската влада во Авганистан.
XS
SM
MD
LG