Достапни линкови

Кина против средбата Обама -Далај Лама


Кина се противи на секоја средба на американскиот претседателот Барак Обама и протераниот тибетски водач Далај Лама, изјавил заменик претседателот на Комунистичката партија, Жу Вејгин . Тој изјавил дека таквите состаноци ќе бидат неразумни и бескорисни, и сериозно би ги поткопале кинеско-американските односи. Вејгин изјавил дека бил направен напредок во разговорите со претставници на Далај Лама за промени во статусот на хималајскиот регион.
XS
SM
MD
LG