Достапни линкови

Лидерот на африканската Ал Каеда нуди воена помош за Нигерија


Лидерот на северноафриканскиот огранок на Ал Каеда, Абделмалек Друкдел, им понудил на муслиманите од Нигерија, обука и оружје во борбата против христијаните во таа земја. Во четиридневните немири во главниот град на Нигерија, кои започнаа на 17 јануари, загинаа повеќе од 500 луѓе од кои повеќето муслимани, соопштија хуманитарните организации. Другдел во соопштението објавено на интернет ги обвинил христијаните за убиство на муслиманите.
XS
SM
MD
LG