Достапни линкови

Во Белорусија, Претседателот воведува „ред“ на Интернет


Претседателот на Белорусија , Александар Лукашенко, потпишал договор според кој од 1 јули ќе се следи користењето на Интернет. Според договорот Интернет провајдерите ќе треба да ги идентификуваат уредите кои се користат за поврзување на интернет и да ги чуваат информациите за услугите. Со новиот указ новиот Центар за анализи ќе може да спречи пристап до некој сај во рок од 24 часа, а новиот центар ќе одлучува кои содржини ќе одат на Интернет. Опозициските групи изразиле загриженост дека нивните веб-сајтови ќе бидат блокирани.
XS
SM
MD
LG