Достапни линкови

Иран - 31-на година од враќањето на Хомеини


Иран денеска ја одбележува 31-та годишнина од враќањето на ајатолахот Хомеини, осоновачот на исламската република. По 14 години во егзил, Хомеини на 1-ви февруари 1979-та година триумфално се врати во Техеран каде што беше пречекан од милиони луѓе. Оваа година, одбележувањето е проследено и со политички тензии.
XS
SM
MD
LG