Достапни линкови

Американскиот буџет денеска пред Конгресот


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе го претстави буџетот за неговата администрација за фискалната 2011. Извори од Конгресот велат дека во предлог-буџетот, Белата Куќа предвидува буџетски дефицит од рекордни 1,6 билиони долари.
Републиканците го критикуваат Обама дека многу троши. Претседателот Обама, пак, најави дека ќе ја извади земјата од големата фискална дупка.
Фискалната година завршува на 30 септември.
XS
SM
MD
LG