Достапни линкови

Ештон-ЕУ нема да се меша во односите на Кина и САД


Шефот за надворешни работи на ЕУ, Кетрин Ештон изјави денеска дека унијата нема да се меша во несогласувањата меѓу Кина и САД, поради планот на Вашингтон да му продаде оружје на Тајван. Ештон смета дека тоа не е нивен проблем и дека тие ги одржуваат добрите односи со земјите во светот. ЕУ како што изјави таа мора да донесе свои одлуки и мора ди ги одреди сопствените односи. Кина го смета Тајван за своја територија.

XS
SM
MD
LG