Достапни линкови

Започна самитот на земјите од африканската унија


Во Адис Абеби денеска започна 14 самит на земјите од африканската унија, кој ќе трае до четврток. Претседателот на комисијата за организација Жан Пинг на стартот на самитот им одаде почит на жртвите во земјотресот во Хаити. Тој изјави дека она што се случува во Хаити е трагедија која ги преминува границите на таа земја. На самитот присуствуваат и шефот на шпанската влада Хозе Луис Родригез Сепатеро чија земја претседава со ЕУ и генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун.
XS
SM
MD
LG