Достапни линкови

Бан Ки Мун во посета на Кипар


Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун денека ќе престојува во официјална посета на Кипар, за да ги потикне преговорите за обединување на островот меѓу кипарските Грци и Турци. Тој според соопштението на организацијата сака да им даде поддршка на двете заедници во пронаоѓањето на решение. Во петокот лидерите на двете заедници Димитрис Христофиас и Мехмет Али Талат изјавија дека е постигнат напредок во мировните преговори.

XS
SM
MD
LG