Достапни линкови

Кина со критики до САД за договорот со Тајван


Кинескиот министер за надворешни работи, Јанг Јиечи изјави дека Соединетите Американски Држави ја нарушиле националната безбедност на земјата, поради планот на Вашингтон да му продаде оружје на Тајван. Кина и САД како што изјави тој неколку пати разговарале за продажбата на оружјето, но тие го игнорирале барањето на Пекинг таа да не се реализира. Стејт Департментот вчера изрази жалење за одлуката на Кина да ја прекине воената размена со САД.
XS
SM
MD
LG