Достапни линкови

Борисов-Бугарија и Турција движечка сила на проектот Набуко


Бугарскиот премиер Бојко Борисов по средбата со вселенскиот патријарх Вартоломеј во Истамбул изјави дека Бугарија и Турција се движечка сила на проектот за гасоводот Набуко. Прашањето за негова реализација како што изјави Борисов ќе биде поставено на следната средба на врвот на ЕУ во Брисел. Борисов веќе разговарал и со претставници на Европската банка за обнова и развој за финансирање на изградбата на гасоводот. Набуко има за цел да ја намали испораката на гас од Русија.
XS
SM
MD
LG