Достапни линкови

Јеменските бунтовници ги прифаќаат условите на власта


Лидерот на шиитските бунтовници од северниот дел на Јемен објавил аудио порака на интернет во која соопштува дека тие ги прифаќаат условите на властите за крај на војната, ако нападите врз нив престанат. Бунтовниците се борат со јеменските власти од 2004 година. Во август минатата година војската започна офанзива против бунтовниците. Меѓународните организации објавија дека над 150 луѓе се отселиле поради војната.
XS
SM
MD
LG