Достапни линкови

Јапонија со критики до руската крајбрежна стража


Јапонија денеска упати критики до Русија, откако нивната крајбрежна стража отворила оган кон два јапонски брода во близина на група острови. Јапонското министерство за надворешни работи соопшти дека бродовите кога се вратиле на пристаништето во Хокаидо имале дупки од куршуми. Јапонија и Русија имаат деценски спор за островите во пацификот, познати како Западни територии на Јапонија и Јужни Курилски острови во Русија, кој ги спречува формално да стават крај на несогласувањата од Втората Светска Војна.

XS
SM
MD
LG