Достапни линкови

Организирана поделбата на храна во Хаити


Светската програма за храна денеска соопшти дека ќе започне со првата систематска поделба на храна во Хаити, по земјотресот што го погоди островот на 12 јануари. Во главниот град Порт о Пренс се одредени 16 локации каде само жените ќе можат да ги земат продуктите. По земјотресот во Хаити поради лошата координација и големите редови на гладни луѓе имаше ситуации кога некои мажи им ја земаа храната на жените и на послабите од нив. Хуманитарните организации објавија дека ќе обезбеди храна и помош на сите што им е потребна.

XS
SM
MD
LG