Достапни линкови

Ирак планира да биде најголем производител на нафта


Ирачкиот министер за нафта Хусаин Ал Шахристани изјави денеска дека очекува Ирак да стане најголем производител на нафта во светот во наредните години и дека Организацијата на државите извознички на нафта треба да преземе мерки за обнова на економијата во земјата. Багдад планира да го зголеми капацитетот на производство на нафта на 12 милиони барели на ден во наредните 6 до 7 години.
XS
SM
MD
LG