Достапни линкови

Штрос Кан-буџетската стабилност проблем наредните години


Директорот на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Штрос Кан изјави денеска на Светскиот економски форум во Давос дека еден од најголемите проблеми за светската економија во наредните години ќе биде обновата на јавните финасии. Тој смета дека со проблемот на буџетската стабилност земјите ќе се соочуваат во наредните 5 до 7 години и најделикатно на властите ќе им биде да одредат кога да ги стопираат мерките кои ги воведоа за време на економската криза.
XS
SM
MD
LG