Достапни линкови

НАТО, за состојбата на северот на Косово?


Ситуацијата на северот на Косово била главна тема на неформалниот состанок на Советот на НАТО на кој учествувале и шефот на ЕУЛЕКС Ив Де Кермабон и специјалниот пратеник на Европската Унија на Косово Питер Фејт. Ова го објавува приштинскиот весник Коха диторе, повикувајќи се на дипломатски извори. При расправата, како што се додава, било наведено дека од Србија не се барало признавање на независноста на Косово, туку да биде конструктивна и да на го спречува интегрирањето на тој дел на Косово.
XS
SM
MD
LG