Достапни линкови

Друцас - Скопје да престане да ја прикажува Грција како непријател


Грција побарала од Македонија да престане да го прикажува својот јужен сосед како непријател. Ова го изјавил заменик шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас за грчките медиуми. На вчерашната средба со македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, како што изјавил Друцас, Грција ја отфрила и идејата за подигање на дипломатските односи меѓу двете земји, бидејки засега нема причина за такво нешто.
XS
SM
MD
LG