Достапни линкови

Обама најавува мерки против климатските промени


Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека ќе побара од владата да ја намали емисијата на штетни гасови за 28 насто до 2020-та година. Обама оцени дека најголем поединечен потрошувач на енергија во американската економија, Владата има обврска да стане поефикасна во интерес на битката против глобалното затоплување. Администрацијата на Обама вети намалување на емисијата на штетни гасови во Соединетите Држави за 17 насто до 2020-та година.
XS
SM
MD
LG