Достапни линкови

Обама е за продолжување на израелско- палестинските преговори


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека работи на тоа да ги врати Израел и Палестинците на преговарачка маса. Тој избегна да го обвини Израел за неговите акции против Палестинците, особено во текот на офанзивата во појасот Газа во текот на јануари. Тој додаде дека Израел е силен сојузник на САД, но и дека „сосотојбата со која се соочува палестинскиот народ е вредна за внимание“. Рече дека бара решение со кое Израел и Палестинците ќе живеат едни покрај други во мир.
XS
SM
MD
LG