Достапни линкови

Средба Милошоски-Друцас во Лондон


Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски и заменик министерот за надворешни работи на Грција Димитриос Друцас при нивната денешна средба на маргините на Меѓународната конференција во Лондон за Авганистан се согласија дека посетата на медијаторот Метју Нимиц во февруари или на почетокот на март би била добра можност уште еднаш и Македонија и Грција да му ги образложат своите позиции и со тоа да му се даде поттик за неговиот ангажман и да се постигне напредок. Милошоски изјави и дека тие разговарале за спорот за името и за тоа дека грчката страна била резервирана за иницијативата за подигнување на нивото на канцелариите за врски во амбасади во Скопје и Атина.
XS
SM
MD
LG