Достапни линкови

Караџиќ бара Хашкиот трибунал да му го одложи судењето


Радован Караџиќ које обвинет за воени злосторства денеска од Хашкиот трибунал побара да се одложи неговото судење кое е закажано за 1 март, но доколку судскиот совет одлучи да не го прифати неговото барање тој изјави дека ќе го одржи воведниот збор на тој датум. Поранешниот претседател на Република Српска Караџиќ е обвинет за геноцид и злосторства против Муслиманите и Хрватите за време на војната во БиХ од 1992 до 1995 година.
XS
SM
MD
LG