Достапни линкови

Џонс-Вашингтон ги поддржува земјите од Западен Балкан


Заменик помошникот на американскиот државен секретар за Европа, Стујарт Џонс соопшти денеска дека Вашингтон ќе ги поддржи сите земји од Западен Балкан, кои сакаат да и се приклучат на евроатланската заедница. Џонс смета дека почитувањето на независноста на Косово е важно за регионот и затоа е потребно Белград и Вашингтон да соработуваат со цел да им се обезбеди подобар живот на Србите и Албанците. Другите земји во регионот го признаа Косово, па затоа како што изјави Џонс треба и Србија да им се придружи.
XS
SM
MD
LG