Достапни линкови

Пресуда во случајот Саркози против Вилпен


Францускиот суд денеска треба да ја соопшти пресудата на поранешниот премиер Доминик де Вилпен кој е обвинет за обид за дискредитирање на тогашниот министер за внатрешни работи и сегашен претседател на Франција Никола Саркози. Обвинението датира уште до 2004 година кога тие беа ривали за наследник на тогашниот претседател Жак Ширак. Обвинителите побараа 18 месечната суспензија и парична казна од 50 илјади евра. Поранешниот премиер негира дека сторил нешто лошо.
XS
SM
MD
LG