Достапни линкови

Големите сили го губат трпението околу иранската нуклеарна програма


„ Големите сили не можат вечно да очекуваат решавање на иранското нуклеарно прашање “ изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по средбата во Лондон со американскиот државен секретар Хилари Клинтон. Рускиот министер изрази незадоволство што Иран не прифаќа да преговара со големите сили, па побара да се преземат поригорозни мерки за да се исполнат безбедносните цели на меѓународната заедница. Иран, пак, тврди дека нуклеарните постројки се за цивилни цели.
XS
SM
MD
LG