Достапни линкови

Грчкиот Парламент на 3 февруари ќе избира нов претседател


Грчкиот Парламент на 3 февруари ќе го избира новиот претседател на земјата, соопшти денеска претседателот на законодавното тело Филипос Пецалникос. Единствениот кандидат за функцијата е актуелниот претседател Карлос Папуљас, која ја доби поддршката од премиерот Јоргос Папандреу и лидерот на опозицијата Андонис Самарас. Според Уставот претседателот на Грција ќе се избира во три круга, а доколку тие не успеат да назначат нов лидер се свикуват нови избори.
XS
SM
MD
LG