Достапни линкови

Иран нема да присуствува на самитот во Лондон


Иранските медиуми сопштија денеска дека земјата нема да учествува на утрешниот самит во Лондон, посветен на Авганистан. Новинската агенција ФАРС го цитираше потпаролот на иранскиот министер за надворешни работи , Рамин Мехманпараст дека земјата нема да биде дел од самитот, бидејќи целта на средбата е зголемување на воените операции во Авганистан и поради тоа што тие нема да го земат во предвид капацитетот на регионот за решавање на проблемите.
XS
SM
MD
LG