Достапни линкови

Расното насилство намелено во Русија во 2009


Руските активисти за човекови права соопштија денеска дека насилството во земјата врз основа на расизам е намалено во минатата година. Во расистички мотивирани напади во 2009 биле убиени 71 лице, за разлика од 2008, кога биле регистрирани 110 случаи. Организацијата за човекови права Сова соопшти дека подобрата реакција на полицијата е причината, што насилството за прв пат забележало пад од 2004 година.

XS
SM
MD
LG