Достапни линкови

САД го поддржуваат интегрирањето на северот на Косово


Американскиот амбасадор во Косово Кристофер Дел изјави дека Вашингтон во целост го поддржува планот на владата во Приштина и на Меѓународната цивилна канцеларија за интегрирање на северот на Косово во косовскиот правен систем. По состанокот со министерката за правда на Косово Некиба Кељменди, Дел истакна дека обидите на Србија повторно да го наметне својот правен систем на Косово претставува отворено газење на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.
XS
SM
MD
LG