Достапни линкови

Шпанија ќе се обиде да го реши спорот меѓу Македонија и Грција


Шпанското претседателство ќе се обиде да го реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во текот на првите шест месеци од оваа година, изјави денеска во Брисел шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Моратинос по министерскиот политички дијалог со Србија. Моратинос истакна дека 2010 година ќе биде клучна за Балканот, најавувајќи дека шпанското претседателство планира да организира посебен состанок посветен на балканскиот регион во Сараево. Тој нагласи дека Мадрид нема да навлегува во преговорите за името што се водат под покровителство на ОН, но смета дека преговорите за членство на Македонија во ЕУ нема да може да започнат без да се постигне решение на ова прашање.

XS
SM
MD
LG