Достапни линкови

Властите на Шри Ланка сакаат да го дисквалификуваат Фонсека


Властите на Шри Ланка бараат начин да го дисквалификуваат опозицискиот кандидат на претседателските избори Сарат Фонсека. Министерот за надворешни работи, Рохита Боголагама соопшти дека Фонсека неможе да биде кандидат на изборите, бидејќи неговото име претходно не се наоѓало на избирачката листа. Изборите во Шри Ланка се одржуваат за прв пат по 20 годишната војна со Тамилските тигри. Главната трка е меѓу Фонсека и актулениот претседател на земјата Махинда Рајапакса.

XS
SM
MD
LG