Достапни линкови

Изрел нема да започне нова истрага за војната со Газа


Израел нема да назначи специјална комисија, која ќе ја истражи офанзивата на Газа и со тоа земјата го демантираше извештајот на Обединетите Нации кој ја обвини нивната војска за воени злосторства. Министерот за информации, Јули Еделстејн соопшти дека деновиве Израел ќе поднесе документ до организацијата во кој ќе ги извести дека земјата веќе ја истражила војната која траеше три недели. Истражувањата беа спроведени од војската, која себеси се ослободи од обвинувањата. ОН ги обвини и Израел и милитантите кои владеат со појасот Газа за воени злосторства и ги повика незвисно да го истражат нивното однесување за време на војната.
XS
SM
MD
LG