Достапни линкови

Јеремиќ-Србија подговена за следната фаза за членство во ЕУ


Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ соопшти дека очекува процесот на ратификација на Спогодбата за стабилизација и асоцијација да започне што побрзо. Тој денеска во Брисел ќе се сретне со претставниците на ЕУ. Тој изјави и дека Србија е подготвена да влезе во следната фаза на европските интеграции, а тоа е проследување на апликацијата на Србија до Еврокомисијата и упатување на прашалникот на унијата во Белград.
XS
SM
MD
LG