Достапни линкови

Франција ќе забрани носење на бурки


Францускиот парламантарен панел утре ќе поднесе извештај во кој ќе се препорача да биде забрането носењето на муслиманските шамии или бурки за прикривање на лицето во јавноста. Тие шест месеции расправаа за тоа прашање, откако претседателот Никола Саркози во јуни соопшти дека таквиот начин на облекување не е добредојден во Франција. Прикривањето на лицето со шамија или бурка ќе биде забрането во јавниот транспорт, училиштата, болниците и во администрацијата.
XS
SM
MD
LG