Достапни линкови

Литванија и Естонија бараат од ЕУ специјален статус за Украина


Министрите за надворешни работи на Литванија и Естонија ја повикаа Европската Унија да и даде специјален статус на Украина и поттик на земјата да стане нејзина членка. Литванскиот министер Вигаудас Ушацкас по средбата со европските соработници соопшти дека партнерството не е доволно за Украина, но и дека земјата не е подготвена за влез во европското семејство. Тој побара од унијата да и обезбеди менторство на Украина. Естонскиот министер Урмас Пает ијави дека Украина треба да има чиста перспектива за членството во ЕУ. Во Украина на 7 февруари ќе се избира нов лидер на државата. Во трката се Јулија Тимошенко и Виктор Јанукович.
XS
SM
MD
LG