Достапни линкови

Медведев се сретна со претседателите на Азербеџан и Ерменија


Рускиот претседател Димитри Медведев денеска во Сочи се сретна со претседателите на Ерменија и Азербеџан да разговара со нив за статусот на Нагорно Карабах. И Ерменија и Азербеџан тврдат дека територија им припаѓа на нив. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров соопшти по состанокот дека двете земји се согласиле на пред договор за основните принципи за спорот со Нагорно Карабах. Тој изјави дека сеуште има прашања од договорот со кои не се согласуваат, но дека тие ќе подготват предлози со кои ќе се обидат да ги решат.
XS
SM
MD
LG