Достапни линкови

Хемичарот Али денеска егзекутиран во Ирак


Али Хасан Ал Мајед познат како Хемичарот Али е егзекутиран денеска, недела откако беше осуден за нападот на Халабџа во 1988 година во кој загинаа околу 5000 Курди. Ал Мајед му беше роднина на поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин, кој беше егзекутиран во 2006 година. Тој беше осуден на смртна казна на неколку оделни судења за напади врз Курдите во Ирак во осумдесетите години на минатиот век. Организацијата за човекови права Хјуман Рајтс Воч соопшти дека Ал Мајед е одговорен за смртта и исчезнувањето на 100 илјади Курди.
XS
SM
MD
LG