Достапни линкови

Ирак потпиша договор за второто најголемо нафтено поле


Нафтените компании Ексон Мобил и Ројал Дач Шел потпишаа договор со ирачките официјални лица за искористување на второто најголемо нафтено поле Вест Курна на земјата. Попралото на ирачкото министерство за нафта, Асем Џихад соопшти дека договорот ќе го зголеми производството на нафта од 285 илјади барели на ден на околу 2,3 милиони. Нафтеното поле има резерви на 8 ипол билиони барели нафта.
XS
SM
MD
LG