Достапни линкови

Ирак ќе ги користи направите за детонирање бомби од Британија


Ирачките експерти за експлозив соопштија денеска дека земјата ќе продолжи да ги користи направите за детонирање на бомби, кои ги купија од една британска компанија. Британија во саботата го забрани извозот на направите, бидејќи тие не функционираат. Експертот Колонел Хато Ал Хашеми изјави дека ќе биде направена грешка доколку се повлече нивната употреба, бидејќи ирачките сили користат околу 2000 направи на важни владини контролни пунктови.
XS
SM
MD
LG