Достапни линкови

Груевски очекува нови билатерални средби со Папандреу


Премиерот Никола Груевски очекува да продолжат билатералните средби со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу во обид да се најде решени за прашањето за името. Тој смета дека сигналите од Грција кои се негативни не оставаат простор за надеж дека нешто ќе се смени по разговорите. Но изрази надеж дека преку средби, изложување аргументи и нови идеи можеби нешто ќе се промени. Најави дека наскоро би требало да се оствари средба меѓу министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и заменик шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас.
XS
SM
MD
LG