Достапни линкови

60 лица уапсени за поврзаност со Курдската работничка партија


Турската полиција уапси 60 лица, меѓу кои и двајца новинари кои се осомничени дека се поврзани со забранетата Курдска работничка партија. Полицијата ја извршила акцијата во три градови кои се населени претежно со Курди и во Истамбул. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе им даде поголеми политички права на Курдите за да стави крај на 25 годишната војна со Курдската работничка партија, која се залага за автономија на југоисточна Турција.
XS
SM
MD
LG