Достапни линкови

Припадници на кинеската комунистичка партија бараат слобода за Ксиаобо


Четворица респектирани припадници на Комунистичката Партија во Кина бараат да биде ослободен десидентот Лиу Ксиаобо, кој се залагаше за спроведување на политички реформи во земјата. Еден од нив Хе Фанг кој е член на кинеската академија на науки соопшти дека тие испратиле писмо до лидерите на власта од кои бараат да ја разгледаат судската одлука против Ксиаобо, кој беше осуден на во декември на 11 години затвор.

XS
SM
MD
LG