Достапни линкови

Одложени парламентарните избори во Авганистан


Официјалните лица од Кабул соопштија дека авганистанската независна изборна комисија ќе ги одложи парламентарните избори за во септември. Причината за одлагањето е поради тоа што комисијата нема 120 милиони долари, кои и се потребни за организирање на гласањето. Западните подржувачи на претседателот Хамид Карзаи најверојатно ќе ја одобрат одлуката, бидејќи сметаат дека е потребно повеќе време за да се спроведат реформите за изборите да бидат успешни за разлика од спорните претседатлски избори во минатата година. Изборите требаше да се одржат на 22 мај.
XS
SM
MD
LG