Достапни линкови

Обама бара од Конгресот мерки за високиот дефицит


Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот да спроведе панел со кој ќе се пронајде начин како да се намали дефицитот на земјата кој е во пораст. Тој соопшти дека Соединетите Држави се соочуваат со сериозна финансиска ситуација, поради економската криза, која ја наследиле од администрацијата на неговиот претходник Џорџ Буш. Буџетскиот дефицит на САД забележал раст од 1,4 трилиони во 2009 година.
XS
SM
MD
LG