Достапни линкови

Путин-Казахстан да ги заштити групите за човекови права


Рускиот премиер Владимир Путин денеска на официјалните лица во Северен Казахстан им нареди да им обезбедат нормални услови за работа на групите за човекови права во тој регион. Путин во Пјатигорск се сретна со лидерите на руските покраини, кои се соочуваат со пораст на насилството, поради милитантите. Активистите за човекови права во Северен Казакстан се цел на напади и убиства во последниве години.
XS
SM
MD
LG